Koknese – senā Hanzas pilsēta!
Jau ap 1200.gadu Kokneses vārds tiek minēts rakstos. 13.gs. Kokneses pilsētā esot bijis ap 1200 iedzīvotāju, pastāvējušas divas baznīcas un apmēram 100 māju. Tā kā Koknese ir tolaik ievērojams un apdzīvots bīskapijas centrs, kur aktīvi noris amatniecība un tirdzniecība, 1277. gadā tai tiek piešķirtas pilsētas tiesības, un kopš 14.gs. Koknese ietilpst Hanzas Savienībā.
Šodien Koknese nezinātājiem varētu šķist vien mazs punktiņš Latvijas kartē, pat ne pilsēta, vien ciems, un tomēr zem šī it kā necilā punktiņa paslēpusies vesela pasaule — apburoša, nedaudz noslēpumaina un pavisam noteikti atklāšanas vērta. Nav daudz vietu Latvijā un pat ārpus Latvijas, kur tik brīnišķīgā veidā saplūst divas upes, radot romantisku fonu vairākus gadu simtus pieredzējušajām Kokneses pilsdrupām. Šeit Daugavas akmeņainajos krastos var izstaigāt ainavisko dabas taku, kas ved cauri kokos slīgstošajam parkam, garām Pērses upei, pilsdrupu varenajiem mūriem, mājīgajai luterāņu baznīcai pa upes daudzveidīgo krastu līdz pat Likteņdārzam.
Skatu baudītājiem un vientulīgiem grāmatu lasītājiem Katrīnas tējas namiņš šķitīs kā pēc pasūtījuma radīta vieta, savukārt vēsture šeit ir vien pieskāriena attālumā, ieslēpusies idilliski izvietotajos riņķu krustos, zviedru laika lielgabalos, pilsdrupu mūru gleznainajos atspīdumos Daugavas dzelmē. Kokneses parkā mīt arī citur tik reti sastopama maģiska radība kā fauns, pat šķietami dzīvs, jo ar pēkšņu ūdens šalti var izbiedēt kādu domās iegrimušu garāmgājēju. Lai atgādinātu par zudušo ainavu, vienā no parka dīķiem izveidots Pērses ūdenskrituma atveids, kas brīvi pieejams apskatei gan pa dienu, gan ir izgaismots vakara un nakts stundās. Tas stiepjas vairāk nekā piecu metru garumā, veltot mums pavisam nelielu ieskatu tajā, kāds tas ir bijis Pērses upes ūdeņos.
Ziedu taureņi, koka skulptūras, milzīgi puķu grozi, greznotas arkas koknesiešiem ir ikdiena, tūristiem – fotogēniskas skatu vietas, kas piešķir vietai īpašu noskaņu.
Koknesieši lepojas, ka Daugavā — tieši Kokneses apkārtnē, mīt lielākie sami Latvijā! Katru gadu vienīgie Latvijā, un visai iespējams arī vienīgie pasaulē, rīko Sama modināšanas svētkus – tūrisma sezonas atklāšanu, kur drīkst gan zobenu cilāt, gan šaut ar loku, uzspēlēt neredzētas koka spēles, tirgoties un andelēties, noķert retro noskaņas tvīda braucienā, ar mūziku un jautrību pamodināt Samu, baudīt dzīvi un dabu uz nebēdu un pilniem malkiem. Jā, koknesieši nudien prot radīt svētkus! Sev un citiem par prieku!
Kokneses novada Iršu pagastā valda citur reti sastopama sirsnības un viesmīlības aura, savukārt Bebru pagastā cieņā ir bišu dravas, senatnīgā Vecbebru muižas kungu māja, dabas vērtības un aktīva darbošanās. Mierpilns klusums. Skaistums bez vārdiem.
Būsiet gaidīti vienā no skaistākajiem novadiem Latvijā, Koknesē — ko paši koknesieši dēvē par Latvijas sirdi!