Krustpils pilī noslēgušies vērienīgi atjaunošanas darbi

Apmeklējumam atvērts Krustpils pils otrais stāvs, kurā atjaunots 19. gadsimta greznais pils telpu interjers. Muzejā iespējams aplūkot Jēkabpils pilsētas vēstures ekspozīciju, interjerus pils otrajā stāvā, mākslas izstādes un uzkāpt tornī.
Iebraucot Jēkabpilī, noteikti nepabrauksiet garām Krustpils pilij, kas kopš 13. gadsimta uzticīgi pārrauga Daugavas krastus. 1237. gadā to licis uzbūvēt Rīgas arhibīskaps Nikolajs de Magdeburgs kā nocietinājumu ceļā no Rīgas uz Daugavpili. 16. gadsimta vidū Krustpils pils  nonāca Polijas karaļa Stefana Batorija īpašumā un kļuva par muižas centru. 1585. gadā Polijas karalis par labu dienestu Krustpili uzdāvināja baronam Nikolausam fon Korfam, kura dzimta pārvaldīja šo īpašumu līdz pat 20. gadsimta sākumam.Pēc Pirmā pasaules kara pilī izmitinājās Latgales artilērijas pulks, bet padomju gados to nodeva PSRS armijas rīcībā.Kopš 1996. gada Krustpils pilī atrodas Jēkabpils Vēstures muzejs, pārņemot pils apsaimniekošanas un atjaunošanas darbus. Krustpils pils ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis.Nupat Krustpils pils ir piedzīvojusi vērienīgas pārvērtības. Atjaunots pils A korpuss, pagalms un dārzs, kurā vēsturiskajā atrašanās vietā uzstādīta strūklaka. Muzejā izveidotas jaunas ekspozīcijas telpas, un viesiem tiek piedāvātas septiņas interaktīvas un modernas pastāvīgās ekspozīcijas – “Krustpils. Jēkabpils. Daugava”, “Vecticībnieki Jēkabpilī”, “Izgatavots Jēkabpilī 19.-20. gadsimtā”, “Cīņas par brīvību 20. gadsimtā”, “Mēs lepojamies”, “Senvēsture”, “Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils”. No 1. jūlija apmeklējumam atvērts arī pils otrais stāvs. Šo notikumu ar nepacietību ir gaidījuši gan jēkabpilieši, gan pilsētas viesi. Pils otrā stāvā atjaunotās telpas ļauj ielūkoties Krustpils pils 19. gadsimta greznajā telpu interjerā.

Krustpils pils A korpusa atjaunošana norisinājās Eiropas Savienības atbalstītā projekta “Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā ” ietvaros.

Informāciju sagatavoja: Kate Riekstiņa

Jēkabpils Vēstures muzeja Komunikāciju nodaļas vadītāja

Jēkabpils Vēstures muzejs

Krustpils pils

Rīgas iela 216b

tālrunis – 27008136

 × How can I help you?