Ekspozīcija “Padomju gadi” Aizkrauklē

Svinot Latvijas simtgadi, 2018.gada novembrī Aizkraukles pagasta kultūras namā atklāta otrā kārta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcijai  “Padomju gadi”, kas ir plašākā 20. gadsimta 50.-80. gadu  kultūrvēsturiskajam mantojumam veltītā ekspozīcija Baltijā – trīs stāvos, 1060 m2 platībā.

Aizkraukle, padomju laikos Stučka, ir viena no jaunākajām Latvijas pilsētām. Tā radās 20.gs 60. gados kā celtnieku ciemats, saistīts ar Pļaviņu HES celtniecību. Stučka asociējas ar tipisku padomju laika telpu un likumsakarīgi, ka tieši Aizkrauklē, padomju gados celtajā pagasta kultūras nama ēkā ilgi plānota un vairāku gadu laikā tapusi šim vēstures periodam veltīta ekspozīcija.

Ekspozīcijas mērķis ir parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: visu dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru. Atsevišķas ekspozīcijas daļas veltītas Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētas (Stučkas) tapšanas vēsturei.

Ekspozīcijā redzami padomju laikā radīti mākslas darbi, centrālās telpas pirmajā stāvā eksponētas padomju laika automašīnas. Atsevišķi iekārtota bibliotēka – Sarkanais stūrītis.  Plaša ekspozīcija ataino sadzīvi padomju laikā – dzīvokļa interjeru 1950.-1980.gados. Iekārtota arī virtuves ekspozīcija, partijas funkcionāra kabinets. Atsevišķas telpas veltītas arī emigrācijai, padomju gadu represijām, medicīnai, valsts struktūrām, tūrismam un sportam, kultūrai, bērnībai un izglītībai.

Ekspozīcijā skatāmi priekšmeti no Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Madonas Vēstures un mākslas muzeja, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Daugavas muzeja un Antīko automobiļu kluba fondiem. Ekspozīcijas ietvaros šobrīd skatāma arī izstāde „Divreiz rakstīta grāmata”, kas veltīta Andreja Upīša mūža darba – romāna “Zaļā zeme” tapšanai.

Ekspozīcija tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Lauku atbalsta dienesta finansiālu atbalstu.

Adrese: Kalna iela 20, Aizkraukles pagasts, Aizkraukles novads

DARBA LAIKS: Ekspozīcija atvērta apmeklētājiem no trešdienas līdz svētdienai no 11:00 līdz 17:00. Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs: Tālrunis: +371 65123351, +371 28305405), mājas lapa http://www.aizkrauklesmuzejs.lv/

Ieejas maksa:

PIEAUGUŠAJIEM – EUR 3.00;

PENSIONĀRIEM – EUR 2.00;

SKOLĒNIEM, STUDENTIEM – EUR 1.50.